Meble, parkiety i dodatki intarsjowane egzotycznymi gatunkami drewna. Prześlij dowolny wzór lub zaprojektuj go z nami. Każdy wzór wyceniamy indywidualnie.
Stolarstwo kryje w swoim słownik mnóstwo pojęć. Nie wszystkie z nich są zrozumiałe dla przeciętnego człowieka. W temacie antyków często wspomina się takie słowa jak inkrustacja czy intarsja. Co kryje się pod tymi dwoma pojęciami?
Czym jest intarsja?
Intarsja to sztuka zdobienia w drewnie. Nazwa tego pojęcia pochodzi od języka włoskiego – intarsio (tł. wykładzina, okładać). Polega ona na dekorowaniu zazwyczaj płaskich powierzchni drewnianych mebli, za pomocą różnych kawałków drewna – podbarwianymi, bejcowanymi lub podpalanymi. Wstawki tworzące wzór ornamentalny, geometryczny bądź scenę obrazową umieszcza się w miejscu usuniętych fragmentów z powierzchni przedmiotu.
Intarsje tworzone przez utalentowanych stolarzy z doświadczeniem potrafią zrobić ogromne wrażenie. Nie oznacza to jednak, że sami nie możemy zabrać się do tego zadania.
Toertycznie, intarsja może być równoznaczna z inkrustracją, jednakże do jej zrobienia wykorzystuje się inne gatunki drewna – o wiele bardziej wartościowe i drogocenne.
Trochę historii…
Ta technika zdobnicza polegająca na zdobieniu w drewnie znana jest już od starożytności. Narodziła się ona na terenach Egiptu i Bliskiego Wschodu. Jej rozwój zaczął się trochę później – w okresie baroku i renesansu.
W Polsce jej rozwój zaczął się od około 1730 roku w Toruniu. Stała się ona dominującą techniką zdobniczą w toruńskim stolarstwie artystycznym.
Współcześnie jest to już ginąca technika i bardzo niewiele osób zajmuje się wykonywaniem intarsji. Częściej, tworzą oni ozdoby na meble drewniane i elementy wyposażenia wnętrz, ale również zajmują się tzw. „malowaniem drewnem”.
Podobna do techniki intarsji jest inkrustacja w drewnie. W różnych przedmiotach z drewna wycina się określane wzory, a następnie wypełnia się je ornamentami z innego cennego materiału, jak masę perłowej, kamieni szlachetnych czy kości słoniowej. Inkrustacja najbardziej rozwinęła się we Francji, w XVII i XVIII wieku.
Czym dokładnie jest technika intarsji?
Jest to jeden z najbardziej efektywnych sposobów zdobienia mebli. Głównie chodzi w niej o wykonywanie ornamentów w drewnie przy pomocy odpowiednich narzędzi. Na blatach, frontach szuflad i szafek, kredensach a nawet komodach wycina się przeróżne wzory, a następnie starannie się je wypełnia fragmentami innymi rodzajami drewna. Po pewnym czasie do produkcji stylowych mebli zaczęto wykorzystywać fornir. Nie naruszał on struktury mebla, a co więcej- uszlachetniał je. Należy pamiętać, aby nie mylić techniki intarsji z techniką markieterii. W meblach intarsjowanych wykorzystuje się drewno tylko do dekoracji. W markieterii natomiast, można używać innego materiału, jak np. metalu.
Meble, parkiety czy dodatki intarsjowane różnymi gatunkami drewna – zgłoś się do nas! Wykonamy intarsję dla Ciebie! Wyślij nam swój szablon bądź zaprojektuj go z nami!
- zadzwoń do nas – 501 041 856
- napisz do nas wiadomość na adres mailowy – kontakt@kratkanawymiar.pl