Co zrobić kiedy wieje z kratki wentylacyjnej?

W okresie jesienno-zimowym każdemu z nas zależy na utrzymaniu odpowiedniej temperatury w domach czy mieszkaniach. Robimy co możemy, aby ograniczyć wydostanie się ciepła z budynku. Niestety, to właśnie w tym czasie często zdarzają się zjawiska powiewu zimnego powietrza z kratek wentylacyjnych. W rezultacie pokoje w naszych mieszkaniach się wychładzają i może nawet dojść do dyskomfortu termicznego. Aby temu zapobiec, podgrzewamy ogrzewanie, natomiast wiele osób zakleja kratki wentylacyjnie. Jednak czy jest to słuszna czynność? Co robić, kiedy z kratki wentylacyjnej dmucha chłodne powietrze?

Dlaczego wieje z kratek wentylacyjnych zimne powietrze?

Fachowo zjawisko to nazywa się wstecznym ciągiem kominowym. Problem ten spotyka głównie osób mieszkających w domach bądź mieszkaniach, których budynki wyposażone są w wentylację grawitacyjną (naturalną) oraz przynajmniej dwa kanały kominowe – komin wentylacyjny i dymny. Zimny powiew z kratek wentylacyjnych, które często są ulokowane w łazienkach bądź kuchniach, skłania domowników do ich zakrywania na różne sposoby. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie! Co więc zrobić kiedy wieje z wentylacji?

Najczęstsze przyczyny wiania wiatru z kratek wentylacyjnych

Komin

Przyczyną ciągu wstecznego może być problem z kominem (wada konstrukcyjna komina). Jeżeli przez wentylacyjne otwory wylotowe wiatr wieje do środka to znak mówiący o osłabieniu ciągu.

Istotna jest również długość komina. W zależności jaką pełnią funkcję, każdy z nich ma swoją minimalną długość. Dla kanałów wentylacyjnych musi posiadać minimum trzy metry od kratki wentylacyjnej – krótszy komin nie wygeneruje odpowiedniego ciągu powietrza. Jeżeli znalazłeś się w takiej sytuacji musisz przemyśleć sprawę przedłużenia komina. Warto także sprawdzić, czy sąsiedzi mieszkający piętro wyżej nie wbili sie przypadkowo do naszego komina.

Nawyki mieszkańców

Zarówno mieszkańcy domów jak i mieszkań często nie zdają sobie sprawy, że to właśnie ich nawyki przyczyniają się do odwrotnego ciągu w kanale wentylacyjnym i wychłodzeniu pomieszczeń. W jaki sposób? Starannie uszczelnione okna i brak świeżego powietrza w mieszkaniu doprowadzają do przekształcenia się przewodów wywiewnych na nawiewne. Podobna sytuacja może się także wydarzyć w miejscu, w którym odbył się montaż okapu – jeżeli będzie zbyt słabo wywiewał powietrze, wentylacja będzie dmuchać zamiast wyciągać.

Wentylacja dmucha chłodnym powietrzem – zasłanianie kratek – tak czy nie?

Ciepłe powietrze z mieszkania zaczyna uciekać, a do środka zaczęło wdmuchiwać się chłodne powietrze z wentylacji? W czasie jesieni i zimy, chcemy się ogrzać, a nie przeziębiać, dlatego sięgamy po różne sposoby mające na celu ograniczenie wpływania zimnego powietrza z zewnątrz. Wielu domowników wybiera zaklejanie kratek wentylacyjnych. Niektórzy twierdzą, że to dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki temu powietrze nie dostaje się do mieszkania. Czy słusznie? NIE!

Przez zasłanianie kratek w łazience czy kuchni, przyczyniamy się do zaburzenia prawidłowego działania wentylacji. Wykonanie tej czynności może przyczynić się do wielu poważnych konsekwencji, takich jak powstanie grzybów i pleśni, rozwój chorób spowodowanych wdychaniem zanieczyszczonego powietrza, a nawet zatrucie się czadem. Jeżeli więc wewnątrz domu poczujesz chłodny powiew powietrza – zostaw kratki wentylacyjne!

Przeczytaj nasz artykuł Dlaczego nie należy zasłaniać ani zaklejać kratki wentylacyjnej?

Co zrobić kiedy wieje z otworów wentylacyjnych?

Zadbaj o odpowiednią ilość świeżego powietrza w mieszkaniu – rozszczelnienie okien

Jeśli w mieszkaniu bądź domu ciśnienie spadnie, postaraj się o dopływ odpowiedniej ilości powietrza. Najprostszym sposobem jest rozszczelnianie okien w salonie oraz sypialni.

Nie otwieraj okien w łazience

Dlaczego? Czynność ta doprowadzi do wychłodzenia się pomieszczenia. Do pokoi, w których znajdują się kratka wentylacyjna, powinno być dostarczone ogrzane powietrze z innych pokoi. Wystarczy otworzyć okno po prysznicu czy kąpieli – w szybki sposób pozbędziemy się wilgoci.

Nawiewniki

Ciągłe otwieranie okien nie jest długookresowym rozwiązaniem. Dobrym rozwiązaniem są nawiewniki okienne. Doprowadzają one chłodne powietrze z nawiewu. Na rynku jest kilka wzorów do wyboru, a sam ich montowanie będzie kosztowało około 150zł za sztukę. Można się również pokusić o zamontowanie nawiewników ściennych.

Nasady

Inne rozwiązanie to montaż nasad na szczycie komina. W tym przypadku każdy musi pamiętać nie tylko o odpowiednim dopasowaniu nasady do komina, ale również o materiale, z jakiego została wykonana.

Oferta sklepu Kratka na wymiar

W naszej ofercie znajdą Państwo kratki wentylacyjne ozdobne, które w prosty sposób dodają blasku i unikalnego charakteru każdej przestrzeni w Państwa domu. Oferujemy bogaty wybór wzorów oraz doradzimy w przypadku chęci stworzenia własnego, unikalnego designu.

Dla czytelników naszego bloga mamy specjalną promocję 😊🔥

Podaj kod blog przy zamówieniu w sklepie lub powiedz nam, że chcesz skorzystać z rabatu dla czytelników bloga zamawiając telefonicznie

Leave a comment