Co zrobić kiedy wieje z kratki wentylacyjnej?
W okresie jesienno-zimowym każdemu z nas zależy na utrzymaniu odpowiedniej temperatury w domach czy mieszkaniach. Robimy co możemy, aby ograniczyć wydostanie się ciepła z budynku. Niestety, to właśnie w tym czasie często zdarzają się zjawiska powiewu zimnego powietrza z kratek wentylacyjnych. W rezultacie pokoje w naszych mieszkaniach się wychładzają i może nawet dojść do dyskomfortu termicznego. Aby temu zapobiec, podgrzewamy ogrzewanie, natomiast wiele osób zakleja kratki wentylacyjnie. Jednak czy jest to słuszna czynność? Co robić, kiedy z kratki wentylacyjnej dmucha chłodne powietrze?
Dlaczego wieje z kratek wentylacyjnych zimne powietrze?
Fachowo zjawisko to nazywa się wstecznym ciągiem kominowym. Problem ten spotyka głównie osób mieszkających w domach bądź mieszkaniach, których budynki wyposażone są w wentylację grawitacyjną (naturalną) oraz przynajmniej dwa kanały kominowe – komin wentylacyjny i dymny. Zimny powiew z kratek wentylacyjnych, które często są ulokowane w łazienkach bądź kuchniach, skłania domowników do ich zakrywania na różne sposoby. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie! Co więc zrobić kiedy wieje z wentylacji?
Najczęstsze przyczyny wiania wiatru z kratek wentylacyjnych
Komin
Przyczyną ciągu wstecznego może być problem z kominem (wada konstrukcyjna komina). Jeżeli przez wentylacyjne otwory wylotowe wiatr wieje do środka to znak mówiący o osłabieniu ciągu.
Istotna jest również długość komina. W zależności jaką pełnią funkcję, każdy z nich ma swoją minimalną długość. Dla kanałów wentylacyjnych musi posiadać minimum trzy metry od kratki wentylacyjnej – krótszy komin nie wygeneruje odpowiedniego ciągu powietrza. Jeżeli znalazłeś się w takiej sytuacji musisz przemyśleć sprawę przedłużenia komina. Warto także sprawdzić, czy sąsiedzi mieszkający piętro wyżej nie wbili sie przypadkowo do naszego komina.
Nawyki mieszkańców
Zarówno mieszkańcy domów jak i mieszkań często nie zdają sobie sprawy, że to właśnie ich nawyki przyczyniają się do odwrotnego ciągu w kanale wentylacyjnym i wychłodzeniu pomieszczeń. W jaki sposób? Starannie uszczelnione okna i brak świeżego powietrza w mieszkaniu doprowadzają do przekształcenia się przewodów wywiewnych na nawiewne. Podobna sytuacja może się także wydarzyć w miejscu, w którym odbył się montaż okapu – jeżeli będzie zbyt słabo wywiewał powietrze, wentylacja będzie dmuchać zamiast wyciągać.
Wentylacja dmucha chłodnym powietrzem – zasłanianie kratek – tak czy nie?
Ciepłe powietrze z mieszkania zaczyna uciekać, a do środka zaczęło wdmuchiwać się chłodne powietrze z wentylacji? W czasie jesieni i zimy, chcemy się ogrzać, a nie przeziębiać, dlatego sięgamy po różne sposoby mające na celu ograniczenie wpływania zimnego powietrza z zewnątrz. Wielu domowników wybiera zaklejanie kratek wentylacyjnych. Niektórzy twierdzą, że to dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki temu powietrze nie dostaje się do mieszkania. Czy słusznie? NIE!
Przez zasłanianie kratek w łazience czy kuchni, przyczyniamy się do zaburzenia prawidłowego działania wentylacji. Wykonanie tej czynności może przyczynić się do wielu poważnych konsekwencji, takich jak powstanie grzybów i pleśni, rozwój chorób spowodowanych wdychaniem zanieczyszczonego powietrza, a nawet zatrucie się czadem. Jeżeli więc wewnątrz domu poczujesz chłodny powiew powietrza – zostaw kratki wentylacyjne!
Przeczytaj nasz artykuł Dlaczego nie należy zasłaniać ani zaklejać kratki wentylacyjnej?
Co zrobić kiedy wieje z otworów wentylacyjnych?
Zadbaj o odpowiednią ilość świeżego powietrza w mieszkaniu – rozszczelnienie okien
Jeśli w mieszkaniu bądź domu ciśnienie spadnie, postaraj się o dopływ odpowiedniej ilości powietrza. Najprostszym sposobem jest rozszczelnianie okien w salonie oraz sypialni.
Nie otwieraj okien w łazience
Dlaczego? Czynność ta doprowadzi do wychłodzenia się pomieszczenia. Do pokoi, w których znajdują się kratka wentylacyjna, powinno być dostarczone ogrzane powietrze z innych pokoi. Wystarczy otworzyć okno po prysznicu czy kąpieli – w szybki sposób pozbędziemy się wilgoci.
Nawiewniki
Ciągłe otwieranie okien nie jest długookresowym rozwiązaniem. Dobrym rozwiązaniem są nawiewniki okienne. Doprowadzają one chłodne powietrze z nawiewu. Na rynku jest kilka wzorów do wyboru, a sam ich montowanie będzie kosztowało około 150zł za sztukę. Można się również pokusić o zamontowanie nawiewników ściennych.
Nasady
Inne rozwiązanie to montaż nasad na szczycie komina. W tym przypadku każdy musi pamiętać nie tylko o odpowiednim dopasowaniu nasady do komina, ale również o materiale, z jakiego została wykonana.
Oferta sklepu Kratka na wymiar
W naszej ofercie znajdą Państwo kratki wentylacyjne ozdobne, które w prosty sposób dodają blasku i unikalnego charakteru każdej przestrzeni w Państwa domu. Oferujemy bogaty wybór wzorów oraz doradzimy w przypadku chęci stworzenia własnego, unikalnego designu.
Dla czytelników naszego bloga mamy specjalną promocję 😊🔥
Podaj kod blog przy zamówieniu w sklepie lub powiedz nam, że chcesz skorzystać z rabatu dla czytelników bloga zamawiając telefonicznie
- zadzwoń do nas – 501 041 856
- napisz do nas wiadomość na adres mailowy – kontakt@kratkanawymiar.pl
Leave a comment