Jak obliczyć moc grzejnika?

Niewiele ludzi jest tego świadomych, jednak kiedy planujesz budowę domu lub wprowadzasz się do nowego mieszkania warto wiedzieć jaki grzejnik dobrać do poszczególnych pomieszczeń. W jaki sposób to zrobić?

 

Czym jest moc grzewcza grzejnika? Jak obliczyć moc grzejnika?

Moc grzewcza grzejnika wyrażana jest w watach (W). Powinna być ona równa bądź wyższa zapotrzebowaniu na ciepło danego pomieszczenia.

W domach jednorodzinnych piętrowych, które posiadają poddasze i są izolowane przed zimnem, grzejniki o mocy 60 W/m2 będą wystarczające. Natomiast dla odpowiednio ocieplonych domów parterowych – 70 W/m2.

Budynki posiadająca trochę gorszą izolację, zapotrzebowanie na ciepło wzrasta i może wynieść nawet ok. 90 W/m2, a w domach piętrowych z użytkowym poddaszem – 100 W/m2.

Jeżeli chodzi o wszelkie budynki bez jakiejkolwiek izolacji cieplnej, konieczny jest dobór grzejników o bardzo dużej mocy, ponieważ zapotrzebowanie na moc grzewczą może wynosić nawet od 130 W/m2 do 200 W/m2. W jaki sposób obliczyć zapotrzebowanie na ciepło.

Bardzo często moc grzewczą grzejnika oblicza się za pomocą metody szacunkowej. Można wstępnie obliczyć zapotrzebowanie ciepła do wielkości powietrza – robi się to przy użyciu kalkulatora mocy grzejnika bądź szacunkowego wzoru:

X [kWh/m2] * Y [m2] = Z [W]

  • X – średnie zapotrzebowanie na m2 
  • Y – powierzchnia pomieszczenia
  • Z – wymagana moc grzewcza grzejnika

Przeczytaj: Jak skutecznie ukryć klimatyzator na balkonie?

Jak dobrać moc grzejnika dla konkretnego pomieszczenia w mieszkaniu bądź domu?

Jak już wiemy, każde z pomieszczeń w naszym mieszkaniu ma inne zapotrzebowanie na ciepło. Jaka moc kaloryfera będzie idealna dla danego pomieszczenia? Schemat wygląda następująco:

  • pomieszczenia z jednym oknem lub ścianą zewnętrzną, których temperatura wynosi nie więcej niż 20 stopni Celsjusza należy wybrać grzejnik o mocy 70-80 W/m2 (kuchnia, salon, przedpokój),
  • pomieszczenia z większą ilością okien niż jedno bądź ścianą zewnętrzną oraz temperaturą nie większą niż 20 stopni Celsjusza – grzejnik o mocy 80-100 W/m2,
  • pomieszczenie nieposiadające okien i ścian wewnętrznych oraz o temperaturze 24 stopni Celsjusza (łazienka) – grzejnik o mocy 100-120 W/m2,
  • pomieszczenia posiadające okno zewnętrzne bądź ścianę zewnętrzną i temperaturę ok. 24 stopni Celsjusza – grzejnik o mocy 130-150 W/m2.

Im lepsza izolacja budynku, tym straty ciepła są niższe. Dlatego też w dobrze izolowanych budynkach, aby ogrzać mieszkanie lub dom można wybrać grzejniki o mniejszej mocy. Istotne jest także zamontowanie grzejnika w odpowiedniej przestrzeni w danym pomieszczeniu. Najlepsza lokalizacja za instalację to miejsce pod oknem lub ścianą zewnętrzną. Dlaczego jest to ważne? Miejsce, w którym się on znajdzie ma wpływ na wydajność grzejnika. Jeżeli masz w planach zabudowę grzejnika, to powinien mieć on większą moc o połowę.

Rodzaje grzejników

Na rynku mamy do wyboru kilka rodzajów grzejników. Są to:

  • grzejniki żebrowe – są to kaloryfery starego typu. Ich nagrzewanie i studzenie jest powolne co jest przyczyną trudnej regulacji,
  • grzejniki płytowe – zgrzewane z płyt stalowych. Są one często stosowane. Służą również jako wsparcie dla grzejników żebrowych. Są wydajne – ogrzewają całą swoją powierzchnią.
  • grzejniki aluminiowe żeberkowe – alternatywa dla grzejników żebrowych – mają do nich podobną moc grzewczą, jednak szybciej zmienia on temperaturę. Mniej trwałe niż stalowe, jednak świetnie sprawdzą się w mieszkaniu w bloku bądź kamienicy,
  • grzejniki łazienkowe – drabinki – wykonywane są w różnych konfiguracjach i o różnych specyfikacjach -dobór grzejnika do łazienki dokonujemy na podstawie właśnie tych specyfikacji,
  • grzejnik ożebrowane – są bardzo wydajne, dlatego głównie wykorzystuje się je do ogrzewania dużych przestrzeni, jak klatki w bloku.

Funkcja, a moc cieplna grzejnika

Grzejnik może pełnić wiele rozmaitych funkcji w naszym domu lub mieszkaniu – może być on jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniu lub służyć tylko i wyłącznie do dogrzewania. Przy pierwszej opcji zwróć uwagę na jego moc i wydajność. Jeżeli jest on natomiast dopełnieniem ogrzewania podłogowego to na prowadzenie wychodzi wygląd całego kaloryfera.

Jeżeli chodzi o grzejnik łazienkowy – wybierz ten w kształcie drabinki – jest on szeroki i wielopoziomowy – idealny dla suszenia ręczników.

Chcesz zabudować swój grzejnik wybierz Kratkę na Wymiar!

Budujesz dom, bądź urządzasz remont swojego mieszkania i chcesz, aby wszystko ze sobą się idealnie komponowało, dlatego myślisz o zabudowie grzejnika? Nie ma problemu! Wybierz Kratkę na Wymiar! Od lat zajmujemy się zabudowami rur, pionów czy grzejników – to nasza specjalność! Z nami zaplanujesz idealny wzór zabudowy, który będzie doskonale komponował się z Twoim wnętrzem. Wszystko robimy na wymiar – dlatego nie musisz martwić się o estetyczne niedociągnięcia!

Dla czytelników naszego bloga mamy specjalną promocję 😊🔥

Podaj kod blog przy zamówieniu w sklepie lub powiedz nam, że chcesz skorzystać z rabatu dla czytelników bloga zamawiając telefonicznie

 

Leave a comment