Jak ukryć rury w mieszkaniu – sprawdzone sposoby

Osoby mieszkające w nowym budownictwie nie znają tego problemu, jednak rury centralnego ogrzewania ciągnące się przez całe pokoje to zmora starych mieszkań. Kiedyś nikt nie myślał o tym, aby ukrywać rury w ścianie, a nawet obecność ich na wierzchu była pożądana, gdyż wychodzono z założenia, że w razie awarii, będzie można się do nich łatwiej dostać. Dziś, na szczęście, nie jest to już stosowana praktyka, gdyż obecność rur na ścianie nie dość, że szpeci pomieszczenie, to i jest niepraktyczna, gdyż przeszkadza w aranżacji wnętrza. Można by pomyśleć, że złotą radą dla osób mieszkających w starym budownictwie jest po prostu propozycja ukrycia instalacji w ścianie, jednak jest to bardzo kosztowne i pracochłonne przedsięwzięcie, w związku z tym przedstawiamy bardziej optymalne sposoby na zamaskowanie rur we wnętrzu.

Maskowanie kolorem

Pomalowanie rur takim samym kolorem jak sufit lub ściana, na której się znajdują to najczęściej spotykany sposób. W przypadku tapety na ścianie, rury możemy pomalować najbardziej dominującym kolorem, jaki się na niej znajduje. Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie, jednak nie sprawi, że instalacja magicznie zniknie z naszego pomieszczenia, a jedynie będzie się mniej rzucała w oczy.

Zasłonięcie meblem

Jeżeli rury grzewcze są umiejscowione dość nisko i biegną wzdłuż ściany, wtedy można zasłonić je meblem, na przykład regałem. Przy takim rozwiązaniu mebel musi być duży, aby całkowicie zasłonić rury. Należy mieć również na uwadze, że wówczas mebel nie będzie całkowicie dosunięty do ściany, więc będzie zabierał kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt centymetrów pomieszczenia więcej, a w przypadku małych pomieszczeń te centymetry mogą być na wagę złota.

Estetyczne wyeksponowanie

To, co dla jednych jest zmorą, dla drugich może być efektem pożądanym. Jeżeli urządzasz mieszkanie w stylu industrialnym to jak najbardziej polecanym zabiegiem jest, aby biegnąca wzdłuż ścian czy sufitu instalacja, rzucała się w oczy. Aby osiągnąć taki efekt, zaleca się pomalowanie rur na kontrastowy kolor – popularnym trendem w aranżacji tym stylem stało się malowanie rur na miedziany kolor w kontraście do ścian o betonowym wykończeniu.

Pomocnik roślin

Równie ciekawym rozwiązaniem, co wyeksponowanie rur, jest stworzenie z nich swoistej drabinki dla pnących się roślin, najlepiej sprawdzi się do tego bluszcz dekoracyjny. Wystarczy postawić doniczkę z rośliną przy instalacji lub zamontować ją przy suficie, a gałązki bluszczu poprzeplatać przez rury. Należy jednak mieć na uwadze, że w sezonie grzewczym gorące rury mogą zaszkodzić gałązkom rośliny, więc aby temu zaradzić, warto owinąć rury matą korkową, która zadziała jak izolacja, a roślinki będą mogły czuć się bezpiecznie.

Zabudowa z płyt kartonowo-gipsowych

Przy tym pomyśle mamy dwie drogi, którymi można pójść. Pierwsza z nich to zabudowa całej ściany karton-gipsem. Niewątpliwie zmniejszy to powierzchnie pokoju, co przy tych mniejszych pomieszczeniach może okazać się drastyczne, ale dzięki temu uzyskamy efekt gładkiej ściany. Natomiast, jeżeli rury biegną w górnej części ścian to możemy zabudować sufit. Również stracimy wiele centymetrów, jednak może się to okazać mniejszym problemem, gdyż mieszkania w starym budownictwie były znacznie wyższe dziś dzisiejsze. Wykorzystując tę okazję, możemy zamontować również oświetlenie punktowe co jest bardzo nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniem, a tym samym będziemy mieć dwie pieczenie upieczone na jednym ogniu.

Nowoczesna zabudowa

W ostatnich latach bezsprzecznym trendem jest zabudowywanie rur i pionów ażurowymi maskownicami. Obudowy te mają wiele zalet: tworzone są na wymiar z uwzględnieniem wcięć i nierówności, mają bardzo wysoki współczynnik przenikalności cieplnej, są odporne na działanie wody i środków chemicznych, mają idealną powłokę lakierniczą, są trudnopalne, a ich maksymalna temperatura użytkowania 120˚C. A co najważniejsze pod względem wizualnym – w sekcji maskownice do rur – jest możliwość wybrania jednego spośród ponad stu wzorów, który pozwoli uczynić z zasłony małe dzieło sztuki.

 

Dla czytelników naszego bloga mamy specjalną promocję 😊🔥

Podaj kod blog przy zamówieniu w sklepie lub powiedz nam, że chcesz skorzystać z rabatu dla czytelników bloga zamawiając telefonicznie

Leave a comment