Jak zamaskować otwory rewizyjne?

Chcąc mieć nowoczesną łazienkę w swoim mieszkaniu bądź domu musimy zadbać nie tylko o estetykę, ale również o najwyższy poziom funkcjonalności. Co zrobić, kiedy siła wyższa wymaga od nas pozostawienia otworów rewizyjnych, które nie są za bardzo estetyczne i zaburzają wystrój naszej łazienki?

Czym jest otwór rewizyjny?

Otwory rewizyjne umożliwiają nam dostęp do awaryjnych elementów instalacji klimatyzacyjnej jak zawory czy filtry. Wykonania otworu rewizyjnego wymagają:

  • ciepłomierze,
  • wodomierze,
  • zawory, filtry i czyszczaki kanalizacyjne,
  • syfony brodzikowe i wannowe.

Dlaczego? Są to akcesoria, które podczas użytkowania mogą ulec korozji, zapchaniu bądź rozszczelnieniu.

Dzięki otworowi rewizyjnemu łatwo wykonamy drobne naprawy. Co więcej, zrobimy to bez konieczności skuwania płytek wokół wanny czy kabiny prysznicowej. Poza łazienką otwory rewizyjne znajdują się również w przewodach wentylacyjnych bądź przy kominach.

Rozmiar otworów powinien wynosić 20 cm x 20 cm – to optymalna wielkość, która pozwala nam zlokalizować i obejrzeć miejsce awarii oraz jej naprawę. Dobrze jest również zachować odległość do 50 cm między syfonem a otworem rewizyjnym.

Zasady montażu otworów rewizyjnych w łazienkach

Otwory rewizyjne powinny być wykonane tak, aby nie obniżały wytrzymałości i szczelności urządzeń oraz przewodów. Ich instalacja nie powinna mieć również wpływu na właściwości akustyczne i cieplne pomieszczenia. Elementy usztywniające powinny być tak zamontowane, aby nie utrudniały dostępu do zepsutego elementu instalacji kanalizacyjnej, wyczyszczenia go i ewentualnego demontażu. Trzeba również pamiętać o tym, aby otwory nie miały ostrych krawędzi – zagrażają wtedy bezpieczeństwu osoby, która z niego korzysta.

Jak zamaskować otwory rewizyjne w łazience?

Wcześniej otwory rewizyjne były ukrywane za luźno przyklejoną płytką ceramiczną. Była ona łatwa do usunięcia w przypadku awarii instalacji. Teraz przy urządzaniu naszej łazienki nie chcemy, aby cokolwiek zakłócało jej wystrój i żeby wszystkie elementy wyposażenia ze sobą współgrały, dlatego sięgamy po maskownice.

W ostatnim czasie maskownica zyskuje na popularności. Jest to element wykonany z tworzywa sztucznego bądź z malowanego proszkowo metalu, umożliwiający estetyczne zakrycie otworów rewizyjnych. Może być ona wyposażona w zawiasy lub magnesy ułatwiające jej otwarcie.

Na rynku możemy spotkać maskownice w przeróżnych kolorach bądź pomalować ją na kolor odpowiadający naszemu wnętrzu. Co więcej, istnieje możliwość kupna maskownic, do których możemy zamontować płytkę glazury lub inny materiał wykończeniowy. Takiego rodzaju drzwiczki rewizyjne są zakładane w ramkach z magnesami i montowane w otworach. Taka zabudowa idealnie dopasuje się do wnętrza i jest nie do zauważenia.

Jeżeli planujesz montaż takich drzwiczek na zewnątrz budynku to najlepszym wyborem będzie wybranie modelu wykonanego ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej, dzięki czemu będą bardziej odporne na działanie wilgoci. Rozmiar klap rewizyjnych dobieramy indywidualnie do wielkości przekrojów instalacji.

Maskownicę do rur można również obkleić płytkami, aby nie wyróżniała się ona na tle wanny. Innym sposobem jest montaż otworów rewizyjnych w pomieszczeniu, które sąsiaduje z naszą łazienką.

Zamaskuj otwory rewizyjne z Kratką na wymiar!

Skontaktuj się z nami!

Dla czytelników naszego bloga mamy specjalną promocję 😊🔥

Podaj kod blog przy zamówieniu w sklepie lub powiedz nam, że chcesz skorzystać z rabatu dla czytelników bloga zamawiając telefonicznie

Leave a comment