Dlaczego nie należy zasłaniać ani zaklejać kratki wentylacyjnej?

Kratki wentylacyjne są jednym z najważniejszych elementów systemu wentylacyjnego w każdym domu czy mieszkaniu. To właśnie dzięki nim, zapewnione jest prawidłowe funkcjonowanie wentylacji. Może się jednak zdarzyć, że zamiast wyciągać powietrze, dmucha co prowadzi do straty ciepła w pomieszczeniu. Nie jest to nic przyjemnego, jednak nie można zaklejać kratek. Dlaczego jest to niewskazane i co robić, aby nie wiało z kanału wentylacyjnego?

Dlaczego z kratki wentylacyjnej wieje?

Kratka wentylacyjna do jedyna droga na pozbywanie się zanieczyszczonego powietrza z naszego domu. To zakończenie systemu wentylacyjnego – gwarantuje ona wymianę powietrza wewnętrznego. Najczęściej w budynkach mieszkalnych znajduje się wentylacja naturalna, której prawidłowe działanie jest uzależnione od takich czynników, jak warunki atmosferyczne czy ciśnienie w środku i na zewnątrz. Przy stosowaniu wentylacji grawitacyjnej (naturalnej) może się pojawić problem wstecznego ciągu kominowego. Zjawisko to dotyczy budynków posiadających przynajmniej dwa kanały kominowe. Zazwyczaj dzieje się to w okresie zimowym. Na czym ono polega? Powietrze, które ma wydostawać się na zewnątrz jest zasysane przewodem wentylacyjnym do wewnątrz. Skutkuje to wianiem z kratki wentylacyjnej, a w pomieszczeniu może pojawić się chłód.

Przyczyna może także posiadać swoje źródło w wadzie konstrukcyjnej komina – jeżeli przez wentylacyjne otwory wylotowe wiatr nawiewa powietrze do środka to znak osłabienia ciągu.

Również mieszkańcy mogą się przyczynić do ciągu wstecznego w kanale wentylacyjnym. W jaki sposób? Poprzez dokładne uszczelnianie okien, które łączy się z brakiem świeżego powietrza zwłaszcza w czasie zimowym. Może do przyczynić się do zniekształcenia przewodów wywiewnych na nawiewne. Taka sama sytuacja może się zdarzyć w miejscu montażu słabo wywiewających powietrze okapów.

Zasłanianie kratek wentylacyjnych – dlaczego tego nie robić?

Zimne powietrze z wentylacji może skutkować ze spadkiem temperatury w pomieszczeniach domu. Aby temu zapobiec, domownicy, szczególnie w sezonie grzewczym, podkręcają odgrzewanie bądź, co gorsza, zaklejają czy zasłaniają kratki wentylacyjne. Czynność ta może przyczynić się do poważnych konsekwencji nie tylko dla naszego domu czy mieszkania, ale zwłaszcza w kwestii zdrowia domowników. Zaklejanie i zasłanianie kratek wentylacyjnych przyczynia się do zahamowania układu wymiany powietrza. W ten sposób pojawia się nadmiar pary wodnej osadzającej się na powierzchniach niekorzystnych dla budownictwa. Czym jeszcze grozi zasłonięcie kratki?

  • powstawaniem grzybem i pleśni w kanałach wentylacyjnych i pomieszczeniach,
  • gorszym samopoczucie domowników,
  • brakiem poprawnego przepływu świeżego powietrza,
  • problemami z koncentracją,
  • zatruciem tlenkiem węgla (czadem),
  • rozwojem chorób spowodowanych wdychaniem zanieczyszczonego powietrza.

Zasłanianie kratek wentylacyjnych nie pomoże, a wręcz przeciwnie – doprowadzi do gorszych problemów.

Co zrobić, aby nie wiało z kratki wentylacyjnej?

Aby zmniejszyć ilość powietrza zimnego, które napływa do pomieszczenia z kratki, wystarczy ulepszyć funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej. W jaki sposób to zrobić?

Przeczytaj nasz artykuł: Co zrobić kiedy wieje z kratki wentylacyjnej?

Pierwszy sposób to zamontowanie nawiewników okiennych, doprowadzających zimne powietrze z nawiewu lub po prostu rozszczelnienie okien. Zbyt szczelne okna zaburzają prawidłową cyrkulację powietrza.

Innym rozwiązaniem jest stosowanie nawiewników ściennych, które montuje się minimum dwa metry nad podłogą bądź bezpośrednio nad grzejnikiem.

Kolejnym sposobem na rozwiązanie problemu jest montaż nasad na szczycie komina – dobrze dobrana przyczynia się do prawidłowej wentylacji grawitacyjnej oraz utrzymania stałego poziomu wymiany powietrza. Przy jej montażu trzeba pamiętać także o materiale, z jakiego nasada została wykonana. Istnieje kilka jej rodzajów: stałe, hybrydowe, obrotowe, mechaniczne czy samonastawne.

Jeżeli natomiast mieszkasz w domu piętrowym, to przyczyna problemu wstecznego ciągu powietrza może mieć swoje źródło w za krótkim przewodzie wentylacyjnym. Aby temu zaradzić, należy wydłużyć komin wentylacyjny.

Podsumowanie

Czujesz podmuchy chłodnego powietrza w mieszkaniu? Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, tylko wietrz pomieszczenia! Zapewnij lepszy nawiew powietrza z innych źródeł, np. poprzez rozszczelnienie szczelin w drzwiach.

Zadbaj również o prawidłowe działanie wentylacji – przynajmniej raz w roku należy sprawdzić stan techniczny przewodów dymowych, wentylacyjnych i spalinowych.

Oferta sklepu Kratka na wymiar

W naszej ofercie znajdą Państwo kratki wentylacyjne ozdobne, które w prosty sposób dodają blasku i unikalnego charakteru każdej przestrzeni w Państwa domu. Oferujemy bogaty wybór wzorów oraz doradzimy w przypadku chęci stworzenia własnego, unikalnego designu.

Dla czytelników naszego bloga mamy specjalną promocję 😊🔥

Podaj kod blog przy zamówieniu w sklepie lub powiedz nam, że chcesz skorzystać z rabatu dla czytelników bloga zamawiając telefonicznie

Leave a comment